تبلیغات
شهر کنکوری ها - آشنایی با انتخاب رشته دانشگاه سراسری
 
شهر کنکوری ها
درباره وبلاگ


بوی شوم امتحان آید همی, یاد صفر مهربان آید همی

ما ز تعلیم وتعلم خسته ایم، دل به امید تقلب بسته ایم

مابرای کسب مدرک آمدیم، نه برای درک مطلب آمدیم !


کپی مطالب شهر کنکوریها فقط با ذکر منبع مجاز است.

مدیر وبلاگ : Ranger
مطالب اخیر
نویسندگان
چهارشنبه 10 آبان 1391 :: نویسنده : Ranger

1- دركارنامه نتیجه نهایی آزمون سراسری كه برای من ارسال شده است, در انتخاب پنجاهم من رشته ای را كه انتخاب كرده ام آخرین رتبه قبولی 50 بوده و رتبه من در آن رشته 90 است. حال اگر من این رشته را اولین انتخاب قرار می دادم تأثیری در قبولی من داشته یا اینكه هیچ تأثیری ندارد؟

اولویت انتخاب رشته به معنای علاقه داوطلب است و تأثیری در قبولی وی ندارد. برای آگاهی بیشتر شما مثالی می زنیم؛ فرض كنید شخصی به رشته مهندسی عمران خیلی علاقه مند است و نمره زیر گروه مربوطه وی 10000می باشد. وی دراولویت اول رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را انتخاب كرده است، شخصی دیگر نیز رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را در اولویت دهم قرار می دهد و نمره كل او 10100می باشد. در بین این دو نفر, شخص دوم – در صورتیكه در یكی از ا نتخا بهای مند رج در ا ولویت های قبلی خود پذ یرفته نشد ه با شد (یك تا نه ) - در رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران قبول می شود چرا كه نمره كل ا و بیشتر از شخص اول است.

2- من دانشجوی رشته آموزش ریاضی مراكز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش هستم. آیا می توانم از تمامی زیر گروه های رشته ریاضی انتخاب رشته كنم یا فقط باید رشته ریاضی محض و كاربردی را انتخاب كنم؟

صرفاً فارغ التحصیلان (نه دانشجویان در حال تحصیل) مراكز تربیت معلم می توانند مجددا" در آزمون سراسری شركت و در هر رشته ای كه تمایل دارند, انتخاب رشته و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهند. البته در خصوص انتخاب رشته می بایست با وزارت آموزش و پرورش هماهنگی و موافقت آنان را كسب نمایند.

3 - آیا در انتخاب رشته فقط رشته هایی را كه در ناحیه و یا قطب آموزشی خودمان می باشد را باید انتخاب كنیم یا اینكه هر رشته در هر شهری را می توانیم انتخاب كنیم؟

شما می توانید تمام رشته های تحصیلی گروه آزمایشی خود را در تمام شهرها انتخاب كنید و تقسیمات بومی محدودیتی برایتان بوجود نمی آورد اما توجه داشته باشید كه در زمان گزینش نهایی, حدود 70 درصد ظرفیت رشته های استانی ،ناحیه ای و قطبی به داوطلبان همان استان، ناحیه و... اختصاص می یابد.لذا توصیه می شود كه در زمان انتخاب رشته به این موضوع توجه نمایید.

4- گفته شده كه از رشته های نیمه متمركز فقط می توانیم دوکد رشته را انتخاب كنیم، آیا این دوکد رشته شامل مراکز تربیت معلم و دانشگاه سراسری است یا در كل فقط مجاز به انتخاب دو کد رشته از رشته های نیمه متمركز هستیم؟

طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و همچنین دفترچه راهنمای انتخاب رشته مراكز تربیت معلم, داوطلبانی كه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره روزانه می باشند، می توانند حداكثر دو كد رشته از مجموع كد رشته های نیمه متمركز موجود در گروه آزمایشی خود در هر دوره را با توجه به شرایط و ضوابط رشته های مذكور علاوه بركد رشته های متمركز انتخاب كنند. بدیهی است چنانچه داوطلبی براساس كارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته مراكز تربیت معلم نیز باشد می تواند 2 كد رشته نیمه متمركز از رشته های تحصیلی تربیت معلم را انتخاب و در فرم انتخاب تحصیلی براساس ترتیب علاقه درج نمایدضمنا" داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و شبانه می باشند می توانند علاوه بر دو کد رشته از رشته های نیمه متمرکز دوره های روزانه ، دو کد رشته نیمه متمرکز شبانه را نیز انتخاب نمایند. همچنین چنانچه داوطلبی بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته های پیام نور و موسسات غیرانتفاعی نیز باشند، از هر یک از موسسات مذکور نیز می توانند دو کد رشته نیمه متمرکز در هر گروه آزمایشی که امتحان داده اند، انتخاب نمایند.
 

5- اگر در رشته ای قبول شوم و در دانشگاه ثبت نام كنم، بعد از یك یا دو ترم می توانم تغییر رشته بدهم و در رشته ای دیگر در همان گروه آموزشی تحصیل كنم؟

ضوابط تغییر رشته و تغییر دانشگاه خیلی مشكل است، مثلاً باید تعداد واحدهای پاس شده به حد نصاب برسد و با موفقیت گذرانده شوند، معدل دروس گذرانده شده از حد نصاب مشخص برخوردار باشد. نمره آزمون ورودی رشته مورد تقاضا را بدست آوردودانشگاههای مبداء و مقصد، اعلام موافقت كنند. اینچنین ضوابطی، امكان تغییر رشته را به شدت محدود می كند. خوب است موقع انتخاب رشته به دقت همه شرایط را در نظر بگیرید تا نیازی به تغییر رشته و ... نداشته باشید.


6- آیا در آزمون كاردانی فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی مان باشد یا در هر رشته ای كه بخواهیم می توانیم ثبت نام و آزمون بدهیم؟

در آزمون ورودی دوره های كاردانی پیوسته آموزشكدهها ی فنی و حرفه ای وابسته به وزارت آموزش و پرورش , رشته انتخابی(امتحانی) بایدمتناسب با رشته تحصیلی باشد.

7- آیا درآزمون سراسری که توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار می شود برای رشته های تحصیلی داوطلبی به عنوان ذخیره وجود دارد یا خیر؟

چون در آزمون سراسری گزینش به صورت متمركز صورت می گیرد,فردی به عنوان ذخیره پذیرفته نمی شود. البته برای تعداد محدودی از رشته‌های نیمه‌متمرکز، در صورت عدم تکمیل ظرفیت و درخواست موسسه ذیربط، ممکن است مشخصات افراد دیگری به عنوان معرفی شده برای انجام مراحل مصاحبه، معاینه و... اعلام و یا به عنوان پذیرفته‌شده نهایی اعلام گردد.

8- سهمیه مناطق بر چه اساسی تعیین می شود؟

سهمیه مناطق برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه براساس شهرستان محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه (سالهای دوم، سوم و چهارم) دبیرستان یا هنرستان و برای فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه براساس بخش محل اخذ مدرك تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان) تعیین می گردد.


9ـ با توجه به اینكه در گروه آزمایشی هنر گزینش همه رشته ها كشوری می باشد , نحوه توزیع سهمیه ها چگونه می باشد؟

در كلیه رشته ها ی تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ، ظرفیت مندرج دردفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2 که بصورت لوح فشرده سامان رشته در اختیا ر شما قرا ر گرفته است ) براساس ضوابط موجود به داوطلبان متقاضی سهمیه های تعیین شده, تخصیص خواهد یافت.

10- من دیپلمم را در شهرستان كازرون گرفته ام (ناحیه 2) و امسال به علت مشكلاتی به شیراز نقل مكان كرده ایم. آیا این موضوع با توجه به اینكه من حوزه امتحانی خود را شیراز انتخاب كرده ام در سهمیه مناطق مشكلی برایم پیش می آورد یا خیر؟ من جزو كدام منطقه محسوب می شوم؟

داوطلبان آزمون سراسری براساس بخش محل اخذ مدرك تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه (برای داوطلبان نظام جد ید آموزش متوسطه محل اخذ مدرك پیش دانشگاهی و 2 سال قبل و برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه سه سال آخر دبیرستان و یا هنرستان) جزو یكی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند. بدیهی است چنانچه داوطلبان سه سال مورد نظر را در مناطق مختلف گذرانده باشند سهمیه داوطلب بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر تعیین می شود. بنابراین با توجه به توضیحات فوق در صورتی که محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه شما یکسان باشد حوزه ا متحانی انتخا بی شما هر كجا كه باشد, تأثیری در سهمیه شما ندارد.11- آیا می توان بیش از یك مرتبه از سهمیه رزمندگان در كنكور استفاده نمود؟

خیربراساس قانون ایجاد تسهیلات برای ورود ایثارگران به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و آئین نامه اجرایی آن، داوطلبانی كه از آزمون سراسری سال 69-1368 به بعد با استفاده ازسهمیه رزمندگان درردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفته باشند, مجاز به استفاده مجد د از این سهمیه نیستند، حتی اگر در رشته قبولی اعلام شده ثبت نام ننموده باشند.
12- آیا داوطلبان سهمیه شاهد می توانند دو مرتبه با استفاده از این سهمیه در آزمون سراسری پذیرفته شوند؟

خیربراساس جلسه مورخ 16/2/1375 كمیته مطالعه و برنامه ریزی كنكور دانشگاهها، از آزمون سراسری سال 76 به بعد داوطلبان شاهد فقط یكبار می توانند با استفاده از این سهمیه پذیرفته شوند.

13-آیا اگر فرزند شهیدی امسال در كنكور شركت كند و از سهمیه فرزندان شاهد نیز استفاده نماید و در هیچ رشته ای موفق نشود. آیا در سال بعد یعنی سال (1383) نیز می تواند از سهمیه استفاده نماید یا خیر؟

بله ،در صورت پذیرفته نشدن در آزمون سال 82 می تواند در آزمون سال آینده از سهمیه شاهد استفاده نماید.منبع:سایت تبیان

نوع مطلب : کنکوری، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :