تبلیغات
شهر کنکوری ها - 13تغییر در آزمون‌های سراسری؛ از تجمیع کنکور تا تغییر آزمون دکتری
 
شهر کنکوری ها
درباره وبلاگ


بوی شوم امتحان آید همی, یاد صفر مهربان آید همی

ما ز تعلیم وتعلم خسته ایم، دل به امید تقلب بسته ایم

مابرای کسب مدرک آمدیم، نه برای درک مطلب آمدیم !


کپی مطالب شهر کنکوریها فقط با ذکر منبع مجاز است.

مدیر وبلاگ : Ranger
مطالب اخیر
نویسندگان

شاید سال 91 را بتوان به عنوان سال دگرگونی و تحول در آزمون‌های سراسری در تقویم آموزش عالی کشور ثبت کرد و با اینکه به پایان سال هنوز سه ماهی باقی مانده است، اما در اکثر آزمون‌های سراسری دانشگاه‌های دولتی و آزاد کشور حسابی‌ خانه تکانی شد.

از حذف کنکور گرفته تا تغییر در شیوه گزینش آزمون‌ دکتری تحولاتی بوده که همگی در سال 91 رخ داد، به گونه‌ای که آزمون هیچ یک از دوره‌های کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از این تغییرات مستثنی نشدند.

اولین تغییر آزمون‌ها در دانشگاه آزاد و با حذف آزمون کاردانی دانشگاه آزاد رخ داد، ناصر اقبالی رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد در این باره با اشاره به طرح حذف آزمون در نیمسال اول دوره کاردانی از مهر ماه امسال در 3466 رشته محل خبر داده بود

ادغام آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه‌های آزاد و سراسری

آزمون کارشناسی ناپیوسته دومین آزمونی بود که دستخوش تغییرات شد و طی آن برای اولین بار فرایند ثبت‌نام و برگزاری آزمون دانشگاه آزاد و وزارت علوم ادغام شده و به صورت مشترک توسط سازمان سنجش انجام شد.

بر اساس این سیاست آزمون کارشناسی ناپیوسته 91 دانشگاه آزاد و وزارت علوم تجمیع شد البته کلیه فرآیندهای دیگر همچون گزینش، انتخاب رشته، اعلام نتایج و حتی مرحله تکمیل ظرفیت توسط مرکز آزمون دانشگاه آزاد انجام شد.

حذف کنکور/پذیرش دانشجوی کارشناسی 2 بار در سال/تغییر زمان برگزاری کنکور

ناصر اقبالی رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد در این رابطه گفته بود که رقابت کنکوری‌های دانشگاه آزاد فقط برای 5 درصد ظرفیت‌های دانشگاهی خواهد بود و برای مابقی ظرفیت‌ها پذیرش بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب و الویت‌های بومی انجام می‌شود. در همین راستا هرچند ثبت‌نام و برگزاری آزمون 500 رشته محل کنکور دانشگاه آزاد توسط سازمان سنجش انجام می‌شود، اما سایر فرایندها چون انتخاب رشته و اعلام نتایج توسط مرکز آزمون دانشگاه آزاد انجام خواهد شد.

به واسطه این تغییرات همچنین نحوه انتخاب رشته کنکوری‌های دانشگاه آزاد نیز دچار تحول شده و شانس داوطلبان از شش به 20 رشته محل افزایش یافته است.

ثبت‌نام برای پذیرش بدون آزمون دانشجو در کد رشته‌های حذفی دانشگاه‌های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور دو بار در سال انجام خواهد شد که این نیز تغییر اساسی دیگری است که امسال به وقوع پیوست.

زمان برگزاری چهل و یکمین آزمون سراسری امسال نیز دو بار تغییر کرد و در نهایت به دلیل عدم تداخل با زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، آزمون سراسری سال92 در صبح و بعداز ظهر روزهای پنجشنبه ششم تیر و جمعه هفتم تیر و صبح شنبه هشتم تیر برگزار می‌شود.

تغییر زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد هم از این وادی مستثنی نشد و به دلیل زمان برگزاری آزمون دکتری، زمان برگزاری آن از 25 بهمن ماه به 18 تا 20 بهمن ماه موکول شد.

3 تغییر عمده در آزمون دکتری آزاد

آزمون‌های دکتری دانشگاه آزاد و دولتی از قافله تغییرات عقب نماندند و پس از سال‌ها رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد از تستی شدن سوالات این آزمون خبر داد و برای اولین بار هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر پنج واحد دانشگاهی است و برخلاف سال‌های گذشته که نتایج اولیه هر رشته در زمان‌های مختلف اعلام می‌شد با تستی شدن سوالات امکان اعلام متمرکز نتایج فراهم شده است.

دکتری سراسری

آزمون دکتری دانشگاه‌های دولتی طی چند سال گذشته چندین بار دستخوش تحولات شده است.

در این رابطه دکتر توکلی مشاور سازمان سنجش با بیان اینکه آزمون دکتری که از دو سال گذشته برای اولین بار به صورت نیمه متمرکز برگزار شد، گفت:‌ امسال نیز به دنبال برخی انتقادات نسبت به اعمال سلیقه برخی دانشگاه‌ها در گزینش، وزن آزمون کتبی و مصاحبه آن برابر شد.

البته برابری وزن آزمون کتبی و مصاحبه تنها تغییر آزمون دکتری 92 نبود و زمان برگزاری این آزمون نیز بنا بر اعلام سازمان سنجش از اواخر فرودین ماه 92 به اسفند امسال موکول شد


منبع : ایسنانوع مطلب : کنکوری، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :